TESTY PSYCHOTECHNICZNE TP-1
(OPIS WYKONYWANYCH ĆWICZEŃ)
1. Przywitanie: (1-5 pkt za każde wykonane zadanie)
1a. Spotkanie z organizatorem
Po wejściu na teren Ośrodka w którym przeprowadzane są testy psychiczne w wyznaczonym przez Sędziego miejscu, przewodnik wydaje swojemu psu komendę "Siad". Po wykonaniu polecenia Przewodnik psa wita się z osobami prowadzącymi testy poprzez wyciągnięcie dłoni - przy czym to Przewodnik wyciąga rękę jako pierwszy. Każdy przejaw wrogości lub agresji(warczenie, atak , itp) w stosunku do Organizatora skutkuje dyskwalifikacją psa z dalszego uczestnictwa w testach.
1b. Kontrola tatuażu/chipu
W pozycji zasadniczej ("Siad") przyjętej wcześniej ,Przewodnik trzyma swojego psa na luźno trzymanej smyczy w taki sposób aby Organizator testów mógł swobodnie odczytać nr identyfikacyjny tatuażu lub chipu. Pies podczas tego zadania powinien być spokojny. Każdy przejaw strachu lub wrogości czy agresji(warczenie, atak , itp) w stosunku do Organizatora skutkuje dyskwalifikacja psa z dalszego uczestnictwa w testach.
1c. Zachowanie wobec ludzi
Po uzyskaniu pozytywnych ocen w poprzednich konkurencjach Przewodnik wraz z psem na luźno trzymanej smyczy porusza się pomiędzy stojącymi osobami. Wskazane jest zachęcanie psa do pracy, pies nie może być ciągnięty na smyczy ani też nie może ciągnąć za sobą Przewodnika. Każdy przejaw wrogości lub agresji(warczenie, atak , itp) w stosunku do Organizatora skutkuje dyskwalifikacja psa z dalszego uczestnictwa w testach.
2. Socjalizacja: (max. 25 pkt)
2a.Reakcja na przebiegającą osobę
W wyznaczonym wcześniej przez Organizatora punkcie (pachołek)na wezwanie Sędziego pojawia się Przewodnik wraz ze swoim psem. Pies przyjmuje pozycję zasadniczą ("Siad").Na dystansie 20 kroków Przewodnik wraz z psem na luźno trzymanej smyczy porusza się w kierunku nadbiegającej ,hałasującej osoby. Czynność ta wykonywana jest w obu kierunkach. Po zakończonym ćwiczeniu pies wraz z Przewodnikiem zatrzymują się w punkcie początkowym, pies ponownie przyjmuje pozycję zasadniczą. Każdy przejaw wrogości lub agresji(warczenie, szczekanie) w stosunku do osoby przebiegającej skutkuje odjęciem punktów a w przypadku ataku dyskwalifikacją z dalszego etapu testów.
2b. Reakcja na inne zwierzęta
W wyznaczonym wcześniej przez Organizatora punkcie (pachołek)na wezwanie Sędziego pojawia się Przewodnik wraz ze swoim psem. Pies przyjmuje pozycję zasadniczą ("Siad").Na dystansie 40 kroków Przewodnik wraz z psem na luźno trzymanej smyczy porusza się w kierunku idącej w ten sam sposób lecz z przeciwnego kierunku osoby z psem. Czynność ta wykonywana jest w obu kierunkach. Po zakończonym ćwiczeniu pies wraz z Przewodnikiem zatrzymują się w punkcie początkowym, pies ponownie przyjmuje pozycję zasadniczą. Każdy przejaw wrogości lub agresji(warczenie, atak , itp) psa testowanego w stosunku do psa "testującego" skutkuje odjęciem punktów.
2c.Reakcja na sytuacje nietypowe
W wyznaczonym wcześniej przez Organizatora punkcie (pachołek)na wezwanie Sędziego pojawia się Przewodnik wraz ze swoim psem. Pies przyjmuje pozycję zasadniczą ("Siad"). Na wyznaczonym wcześniej dystansie Przewodnik wraz z psem na luźno trzymanej smyczy porusza się w kierunku pachołka do którego uwiązana została linka. Pies podczas tego ćwiczenia powinien iść równo przy nodze przewodnika - nie może wyprzedzać ani pozostawać za Przewodnikiem. Można zachęcać psa do pracy podczas tego ćwiczenia. W momencie przechodzenia obok pachołka, pachołek zostaje obalony poprzez pociągnięcie za linkę. Podczas kontaktu pachołka z ziemią pies nie może się wystraszyć (odjęcie punktów)
2d.Wejście do pomieszczenia
W wyznaczonym wcześniej przez Organizatora punkcie na wezwanie Sędziego pojawia się Przewodnik wraz ze swoim psem. Pies przyjmuje pozycję zasadniczą ("Siad").Na znak Sędziego Przewodnik wraz ze swoim psem na luźno trzymanej smyczy wchodzi do pomieszczenia. Pies powinien wejść bez przymusu i z ochotą - nie może być wciągany lub wpychany na siłę (odjęcie punktów).
2e. Przejście po pomieszczeniu
Przewodnik wraz ze swoim psem na luźno trzymanej smyczy porusza się po pomieszczeniu, pies powinien chodzić pewnie, bez wahania (wskazana jest komunikacja z psem np: uspokajanie).Podczas kierowania się do wyjścia Sędzia hałasuje w pomieszczeni poprzez gwałtownie wykonany ruch różnymi hałaśliwymi przedmiotami. Pies nie powinien się wystraszyć i odważnie wraz z Przewodnikiem wyjść z pomieszczenia. Wszelkie oznaki strachu powodują odjęcie punktów.
3. Próba strzału: (zaliczone : 5 pkt , niezaliczone: 1 pkt)
Ćwiczenie wykonywane jest wspólnie, pies podczas tego ćwiczenia powinien być przypięty do szelek lub obroży - niedopuszczalne są obroże kolczaste. Przewodnicy wraz z psami ustawiają się w okręgu. Psy przyjmują pozycję zasadniczą. Na znak Sędziego Przewodnik wraz z psem na luźno trzymanej porusza się w wyznaczonym przez Sędziego kierunku. Podczas przejścia Sędzia oddaje 3 strzały z broni hukowej z odległości ok.10m od okręgu. Czynność ta powtarzana jest dwukrotnie. Podczas tego ćwiczenia pies powinien być odważny, nie powinien reagować na strzał. Ćwiczenia nie zalicza się psu który okaże lęk, wystraszy się strzału lub zacznie się wyrywać.
4. Znajomość rękawa (zaliczone : 5 pkt , niezaliczone: 1 pkt)
Ćwiczenie wykonywane jest wspólnie, pies podczas tego ćwiczenia powinien być przypięty do szelek lub obroży - niedopuszczalne są obroże kolczaste. Przewodnicy wraz z psami ustawiają się w wyznaczonym wcześniej pół-okręgu. Pies powinien przyjąć pozycję zasadniczą ("Siad").Psa należy zachęcać do "ataku" dopiero w momencie gdy ukaże się Pozorant z rękawem. Rękaw do zagryzienia podawany jest w ustalonej wcześniej kolejności. Ćwiczenie zostaje zaliczone kiedy pies pewnym chwytem zagryzie rękaw a następnie, przyjmie na komendę Przewodnika , pozycję zasadniczą. Nie wykonanie tego ćwiczenia dyskwalifikuje psa w udziale konkurencji kolejnej : Samodzielność psa!
5. Sprawdzenie samodzielności psa (zaliczone: 5 pkt, niezaliczone: 1 pkt)
Przewodnik przypina psa do szelek lub obroży we wcześniej przygotowanym miejscu. Na znak że pies jest gotowy przyjmuje on pozycję zasadniczą ("Siad").Po pojawieniu się Pozoranta, Przewodnik psa wydaje komendę ("Pilnuj", "Obcy" itp.),zachęcając psa do pracy. Przewodnik oddala się na kilka kroków jednocześnie dopinguje psa komendami słownymi. W tym samym czasie swoją pracę zaczyna Pozorant wyposażony w rękaw, który zbliża się do psa wykonując gwałtowne ruchy. Hałasuje. Przewodnik powinien tak zachęcać psa do pracy , aby ten nie pozwolił podejść do siebie Pozorantowi a w kulminacyjnym momencie (b. krótki dystans)powinien zagryźć rękaw. Ćwiczenia nie zalicza się, jeżeli pies się wystraszy lub nie zagryzie rękawa.