TESTY PSYCHOTECHNICZNE TP-2
OPIS WYKONYWANYCH ĆWICZEŃ
Do kolejnego etapu testów psychotechnicznych TP2, mogą przystapić psy po pozytywnym zaliczeniu TP1
1. PRZYWOŁYWANIE PSA. (1 - 5 pkt)
Komenda słowna może być powiązana z krótkim gestem. Ćwiczenie rozpoczyna się w miejscu wyznaczonym przez sędziego. Na znak Sędziego , Przewodnik pozostawia psa w pozycji siedzącej (pies musi siedzieć prosto) i oddala się od niego na dystans 10 kroków, po czym odwraca się do psa - można ponowić komendę "Zostań". Na polecenie Sędziego pies zostaje przywołany przez Przewodnika komendą słowną/i optyczną. Pies powinien przybiec szybko i najkrótszą drogą do Przewodnika i ponownie przyjąć pozycję siedzącą.
Ocenę obniżają: niedokładny siad, samowolna zmiana pozycji.
Ćwiczenia nie zalicza się w momencie gdy pies pobiegnie w inne miejsce niż do swojego Przewodnika.
2. ZMIANA POZYCJI "SIAD","WARUJ" , "STÓJ" PRZY PRZEWODNIKU (1 - 5 pkt)
Komenda słowna może być powiązana z krótkim gestem. Ćwiczenie rozpoczyna się w miejscu wyznaczonym przez sędziego z pozycji zasadniczej (Siad). Na znak Sędziego , Przewodnik wydaje psu komendę: "Waruj". Na kolejny znak Sędziego Przewodnik wydaje psu komendę: "Stój". Po upływie około 2 sekund Sędzia daje znak do wydania pozycji: "Siad".
Ocenę obniżają: ociąganie się podczas wykonywania komend. przymus psa.
Ćwiczenia nie zalicza się w momencie gdy pies nie wykona 2 z 3 pozycji.
3. STÓJ W MARSZU I POWRÓT DO PSA (1 - 5 pkt)
Na znak Sędziego pies wraz z Przewodnikiem rozpoczynają marsz na luźno trzymanej smyczy. Po przejściu około 15 kroków Przewodnik wydaje psu komendę; "Stój" a sam oddala się na odległość kolejnych 10 kroków po czym wykonuje zwrot i wraca do psa stając po jego prawej stronie. (Pies przy lewej nodze).Pies nie dostaje komendy: "Siad".
Ocenę obniżają: wykonanie przez psa kilku kroków od momentu usłyszenia komendy.
Ćwiczenia nie zalicza się gdy pies zmieni pozycje na inna niż stojąca.
4. SIAD - POZOSTAWANIE (1 - 5 pkt)
Na polecenie Sędziego, Przewodnik wraz z psem udają się na wyznaczone miejsce. Pies przyjmuje pozycje zasadniczą ("Siad"). Na znak Sędziego, Przewodnik wydaje psu komendę zostań po czym oddala się na odległość 10 kroków. Przewodnik wykonuje zwrot w tył i wraca do psa.
Ocenę obniża się za zmianę pozycji psa.
Ćwiczenia nie zalicza się w momencie kiedy pies nie pozostanie na miejscu do momentu powrotu swojego Przewodnika.
5. WARUJ - POZOSTAWANIE (1 - 5 pkt)
Na polecenie Sędziego, Przewodnik wraz z psem udają się na wyznaczone miejsce. Pies przyjmuje pozycje zasadniczą ("Siad"). Na znak Sędziego, Przewodnik wydaje psu komendę "Waruj, zostań" po czym oddala się na odległość 10 kroków. Przewodnik wykonuje zwrot w tył i wraca do psa. Pies w tym czasie nie powinien zmienić pozycji. Na kolejne polecenie Sędziego, Przewodnik wydaje psu komendę "Siad" po czym następuje koniec ćwiczenia.
Ocenę obniża się za zmianę pozycji psa.
Ćwiczenia nie zalicza się w momencie kiedy pies nie pozostanie na miejscu do momentu powrotu swojego Przewodnika.
6. ZMIANY POZYCJI "SIAD" - "WARUJ" Z ODLEGŁOŚCI (1 - 5 pkt)
Komendy do zmiany pozycji mogą być wydawane słownie i/lub optycznie. Zmiany pozycji pies wykonuje przy znaczniku względem którego podczas wykonywania zmian pozycji nie może się przesunąć więcej niż jedna długość. Ćwiczenie zaczyna się od pozycji zasadniczej. Przewodnik pozostawia psa w wyznaczonym miejscu a sam oddala się na odległość 10 kroków po czym odwraca się w stronę psa. Na znak Sędziego Przewodnik wydaje psu komendę "Waruj" ,potem w odstępie około 3 sekund komendę "Siad". Po wykonaniu komendy "Siad" , Przewodnik wraca do psa i zajmuje miejsce po jego prawej stronie.
Ocenę obniża się za niewykonanie danego polecenia.
Ćwiczenia nie zalicza się jeżeli pies oddali się z miejsca ćwiczenia.
7. ZATRZYMANIE PSA W WYZNACZONYM MIEJSCU (1 - 5 pkt)
Na polecenie Sędziego, Przewodnik wraz z psem udają się na wyznaczone miejsce. Pies przyjmuje pozycje zasadniczą ("Siad"). Na znak Sędziego, Przewodnik wydaje psu komendę "Siad, zostań" po czym oddala się na odległość 30 kroków a następnie wykonuje zwrot w tył.
Na sygnał wydany przez Sędziego Przewodnik przywołuje psa w swoim kierunku , po czym po 15 krokach od miejsca pozostawienia psa w wyznaczonym uprzednio miejscu(linia) zatrzymuje psa na czas 2-5 sekund .Pies w wyznaczonym miejscu powinien zatrzymać się przednimi łapami nie dalej jednak niż jedną długość psa. Po zatrzymaniu psa Przewodnik przywołuje go do siebie. Pies powinien zająć miejsce przy lewej nodze Przewodnika w pozycji zasadniczej.
Ocenę obniża się za nie zatrzymanie się psa w wyznaczonym miejscu.
Ćwiczenia nie zalicza się jeżeli pies nie wykona polecenia lub przyjmie inną pozycje niż "Stój"
8. WARUJ - SIAD - STÓJ NA OKRESLONYM DYSTANSIE (1 - 5 pkt)
Na polecenie Sędziego, Przewodnik wraz z psem udają się na wyznaczone miejsce. Pies przyjmuje pozycje zasadniczą ("Siad").Dystans na wykonanie ćwiczenia wynosi 8 metrów. Na tym dystansie pies trzymany na luźnej smyczy musi wykonać komendy: "Waruj", "Siad" , "Stój " w takiej kolejności. Po wykonanym ćwiczeniu pies wraz z Przewodnikiem wykonują zwrot w tył. Pies przyjmuje pozycję zasadniczą ("Siad")
9. PUSZCZANIE RĘKAWA NA KOMENDĘ (1 - 5 pkt)
Podczas tego ćwiczenia pies powinien być przypięty do szelek lub obroży - niedopuszczalne są obroże kolczaste. Przewodnik wraz z psem ustawiają się w wyznaczonym wcześniej punkcie. Pies powinien przyjąć pozycję zasadniczą ("Siad").Po ujawnieniu się Pozoranta, psa należy zachęcać do "ataku". Przewodnik w tym momencie luzuje smycz na maksymalna długość i przez cały czas zachęca psa do ataku. Pozorant podaje rękaw do zagryzienia. Po pewnym chwycie rękawa, Przewodnik na znak Sędziego wydaje psu komendę "Puść", po czy przywołuje psa do siebie. Pies powinien przyjąć pozycję zasadniczą.
Ćwiczenie zostaje zaliczone kiedy pies pewnym chwytem zagryzie rękaw a następnie, przyjmie na komendę Przewodnika , pozycję zasadniczą.
Ćwiczenia nie zalicza się jeżeli pies nie zagryzie rękawa i okaże oznaki lęku.
Ocenę obniża się za nie puszczenie rękawa na komendę wydaną przez Przewodnika.